As a Kindergarten teacher, I feel compelled to occasionally buy treats for my students. It’s a complicated matter when one is living a zero waste lifestyle at home. So, I learned how to cheat. There is a big, famous grocery store with a massive bulk selection, but on their website it clearly states bringing your own containers is prohibited. I wanted to be respectful of their policy so I stopped shopping there. The grocer that does allow my own bags has a good, yet somewhat small bulk section. I made the mistake of purchasing jelly beans for my students and ended up spending $26 on about 2 pounds! Yikes!

What to do? I decided to bring in some of these sturdy green produce bags (yes, plastic) that were a gift from my husband. I filled up on peanut M & M’s and Reese’s Pieces for my students.


I also got a couple items I haven’t found elsewhere in bulk such as penne and Parmesan cheese. This entire purchase was coincidentally about $26. Ha! Don’t be fooled; that bag of chocolate is HUGE!

Sorry for the crummy photo.

So shhhhhh, don’t tell WinCo I cheated, because their prices are ridiculously low and I might be going back soon.

The trash created was the twist ties and I considered bringing in my own string, but in the end decided I wanted to appear less conspicuous in case there were some rule enforcers snooping about.

Peace and love,

Kristan

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s